Erken Yaşta İkinci Dil Öğrenmek

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminin Önemi Hakkında<h4/>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminin Önemi Hakkında

12 Eylül 2022
<h4>Yabancı Dil Öğretimi<h4/>

Yabancı Dil Öğretimi

23 Eylül 2022

Erken Yaşta İkinci Dil Öğrenmek

<h4>Erken Yaşta İkinci Dil Öğrenmek<h4/>

Çocuklarda dil gelişimi anne karnından başlayan ve yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Yetişkinlerin aksine çocuklar öğrenme konusunda daha hızlı ve iyilerdir. Beyin gelişiminin en aktif olduğu bu süreçte anadillerinin yanında ikinci bir dil eğitimi de verilmelidir. Erken yaşta daha kolay öğrenilen dil yaş ilerledikçe zorlaşmaktadır. Bu süreç göze alındığında dil öğrenme ne kadar erken başlanılırsa çocuk için o kadar iyi ve kalıcı olmaktadır. Bundan dolayı ebeveynler eğitimin başlangıcı için İngilizce kreş seçeneğini kullanıyor. İngilizce kreş çocuğun eğlenerek dil öğrenmesini sağlıyor.

Yabancı Dil Eğitimi Çocukta Ne Zaman Başlamalı?

Çocuklar 0-7 yaş arası hızla öğrenmeye başladıkları için dil öğrenmenin belirli bir yaşı yoktur. Fakat 3 yaşından önce başlatılan dil eğitimi dilin öğrenilmesinde daha kolaydır. Çocuklarda dilin etkin kullanımı genellikle 4 yaşından sonra olmaktadır. Fakat bu süreç çocuğun dile maruz kalma süresiyle de orantılıdır.

Yabancı Dil Eğitimi Çocuk İçin Nasıl ve Nerede Olmalı?

Erken yaşta dil öğrenmeye başlayan bir çocuk için bu sürecin ders gibi değil de daha çok oyunla birlikte olması gerekmektedir. Çünkü ders gibi öğretilen yabancı dil çocuğu sıkar ve yabancı dil öğrenmekten uzaklaşmasına neden olur. Çocukların hayatları oyun üzerine kurulduğundan dolayı oyun ve eğitimi birleştirmek çocuk açısında en iyi öğrenme yolu olur.

Okul öncesi İngilizce eğitim de çocuk açısından büyük önem taşımaktadır. İngilizce anaokulu sayesinde verilen eğitim çocuğun dil öğrenmesini daha kolay hale getirmektedir. İngilizce anaokulu çocuğa dil eğitimi verirken çocuğun dile alışmasını da sağlamaktadır. Okul öncesi İngilizce eğitim alan çocuklar akranlarına oranla daha sosyal olmaktadır.

Erken Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Bulunduğumuz bu çağda yabancı dile her yaştan kesim ihtiyaç duyar. Gelecek senelerde çocuğun başarıyı yakalayabilmesi için bu süreç çok önemlidir.

Çocuğun zihinsel gelişimini destekler.

Çocuğa bilişsel destek verir.

Çocuğun dil gelişimini destekler.

Hafızayı güçlendirmede etkilidir.

Çocuğun dikkatini ve odaklanmasını arttırır.

Sosyalleşmeyi sağlar.

Çocuğun kendine güvenini arttırır.

Öğrenmeyi kolaylaştırır.

Akademik başarıya büyük katkı sağlar.

Yabancı Dil Eğitimi Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğa yaşına uygun dil eğitimi verilmelidir.

Dersten daha çok oyun ağırlıklı dil eğitimi verilmelidir.

Daha çok dilin duyulması sağlanmalıdır.

Yanlış yapılarak öğrenilen bir şeydir. Yanlış yapıldığı zaman kızmayın.

Öykülerle, çizgi filmlerle dil gelişimini destekleyin.