Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Haftanın Günleri (Days Of The Week) Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Vücudumuz (My Body Parts) Konusu Nasıl Öğretilir?</h4>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Vücudumuz (My Body Parts) Konusu Nasıl Öğretilir?

21 Mayıs 2021
<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Şekiller (Shapes) Konusu Nasıl İşlenir?</h4>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Şekiller (Shapes) Konusu Nasıl İşlenir?

10 Temmuz 2021

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Haftanın Günleri (Days Of The Week) Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Haftanın Günleri (Days Of The Week) Nasıl İşlenir?</h4>

Yabancı bir dili küçük yaşta öğrenmenin daha kolay olduğu konusunda herhalde hepimiz hemfikirizdir.

6 yaşında 3 dil konuşabilen çocukları gördükçe dil öğrenmenin aslında çok doğal bir konu olduğunu, süper yetenekler gerektirmediğini daha iyi anlıyoruz ve soruyoruz:

Acaba dil okulda öğrenilmesi gereken bir konu mudur?

Yıllarca, saatlerce özel okullarda alınan onca İngilizce dersleri sonucu ne oluyor?

En iyi İngilizce eğitimi veren bir okuldan mezun 18 yaşındaki kaç Türk genci acaba İngilizceyi 12 yaşındaki bir çocuğun Türkçe dilini konuştuğu kadar rahat konuşabiliyordur?

Bir dili öğrenmenin herhalde en kolay yolu o dilin yaşamımızın parçası haline gelmesidir.  Eğer o dille uyanıp, o dille konuşup, dinleyip ve de o dille düşünüyorsak, işte o zaman o dili öğrenmişiz demektir.

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Haftanın Günleri (Days Of The Week) Nasıl İşlenir?</h4>
En iyi İngilizce, İngilizece anaokulu, İngilizce eğitim, İngilizce kreş

Türkiye’de artık İngilizce eğitimi anaokullarında çok yaygınlaşmıştır. Hemen hemen İngilizce eğitimi vermeyen anaokulu yok gibidir.

Gerçekten anaokulları yabancı bir dili öğrenmek açısından doğala en yakın eğitim kurumlarıdır. Çocukların okuma yazması yoktur, kulaktan öğrenirler, sınav yoktur, dilbilgisi dersi yoktur.

Anaokullarında İngilizce, Türkçe işlenen diğer konularla çok paralellik göstermektedir. Okulda hayvanları, aileyi, vücudumuzu, yemekleri, meslekleri öğrenirken çocuklar aynı zamanda bunların İngilizcesini de öğrenirler. Bu da aslında onlar açısından çok keyifli bir durumdur. “Kırmızı” sözcüğünün aynı zamanda başka bir adı vardır, “Red”. Gerçekten komik. Bunu da çok çabuk öğreniyor çocuklar, kulaktan, bol tekrar red, red, red. It is red.

Tabii renkleri öğrenirken rengi gördükleri için pek bir soru işareti olmuyor çocuklarda. Kırmızı İngilizcede red oluyor ve çocuk bunu görerek kavrıyor.

Peki elle tutulamayan, resmedilemeyen günler konusunu işlerken nasıl bir yöntem izleyeceğiz?

Zaten çocuk Türkçe günleri daha yeni öğrenmiş, belki bugünün hangi gün olduğundan bile haberi yok.

Bana kalırsa bu konunun yine Türkçeleriyle paralel gitmesinin yararı var. Yani çocuk haftanın ilk günü olarak pazartesiyi öğrenince artık Monday’i de öğretebiliriz. Haftanın ilk günü pazartesi, haftanın ilk günü Monday, Mon – day.

Ve ardından diğer günler gelir. Tues – day, Wednes – day, Thurs – day, Fri – day (okulun son günü) ve ardından Satur – day, Sun – day.

Hep “day” ile bitiyor değil mi? Çok kolay aslında.

Satur – day çok komik, Türkçe’deki satıra benziyor (çocuklar seviyor benzetmeleri). Sonra Sun – day, güneş günü, çocuklar genelde Sun’ın güneş anlamına geldiğini daha önce öğrenmiş oluyorlar.  Tues – day two’ya benziyor değil mi?

Tabii zor olanlar da var. Örneğin Wednes – day. Bu nedir yani. Ben hala zorlanıyorum söylemeye. Ama onu tekrar ederek ezberleyeceğiz artık.

Tabii ki olmazsa olmaz, 7 days a week şarkısı, ritmik olarak söyleyince günler çok keyifli oluyor. Çocuklar bu şarkıya bayılacak ve günleri ritmik olarak çok kolay öğrenecekler.

Ayrıca çocuklarımız sayılar konusunu öğrenirse bu konuyu daha kolay öğrenebilir. Bu yüzden sayılar konumuza da bakmayı unutmayın.

Artık günleri de öğrendiğimize göre yazımı bitirebilirim. Ama tekrar vurgulamak isterim. En iyi İngilizce doğal olarak öğrenilen İngilizce. En iyi yöntem bir çocuğun ana dilini öğrenirken kullandığı yöntem.

Yazan: Leven Erzeren

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Haftanın Günleri (Days Of The Week) Nasıl İşlenir?</h4>