Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sebzeler Konusu Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitim Önemi<h4/>

Okul Öncesi İngilizce Eğitim Önemi

11 Mayıs 2022
<h4>Erken Yaşta İngilizce Öğrenme<h4/>

Erken Yaşta İngilizce Öğrenme

27 Mayıs 2022

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sebzeler Konusu Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sebzeler Konusu Nasıl İşlenir?<h4/>
Peki ya Brokoli?

Okul öncesi İngilizce eğitiminde  ikinci dil öğreniminde en zorlanmadığımız konular, hedef sözcüklerini hayatımızda sık kullandıgımız ünitelerdir. Bu konular okul öncesi çocukların dikkatini kolay çekmekle beraber, öğrenme sürecinde ezberi de kolaylaştırıyor. 

Okul öncesi eğitiminde önemsediğimiz eğitim modellerin hemen hemen tamamı, tecrübe ve tekarara dayalı öğretme sistemlerinin önemine vurgu yaparlar. Özellikle ingilizce eğitiminde yaş gruplarına göre düzenlenmiş programlarda grubun dinağimine uygun yöntemler geliştiririz.

Eşleştirme oyunları, şarkılar,  eksik tamamlama, sözel hafıza oyunları, çeşitli görseller ile zenginleştirdiğimiz yöntemlerde çocuklar, o konuya  ait  aldığımız dönütlere göre doğal bir yol gösterici olurlar. Örneğin “sebzeler” konusunun çocuğun ilgi alanları sıralamasında öyle önemli bir yer tuttuğu söylenemez.

Kim 4 yaşında brokolinin İngilizcesini merak eder ki?
Hadi diyelim brokolinin  ingilizcesi de brokoli, o yüzden işimiz kolay… Ya pırasa?  
Öyleyse pek de çekici olmayan İngilizce sebzeler konusunu biraz keyifli hale getirmemiz gerekiyor.

Tarlada sebze ekimi güzel bir eğlence olabilirdi ancak büyük şehirlerde bu imkan çok uzun zamandan beri yok. Okul öncesi İngilizce eğitimi için küçük bir drama oyunu eşliğinde yapılacak bir canlandırma da keyifli olabilir ancak bu gerçek hayatta edinilmesi bazen zor bir tecrübe.. 

Okul öncesi İngilizce eğitiminde sebzeler konusunda doğal öğrenme alanlarını tespit edebilirsek , sebzelerin ingilizcelerini öğretmek hiç de zor olmayacaktır. Örneğin bir mutfak etkliğinde öğretmen ile birlikte pişirilmiş bir sebze çorbası hem keyif verir hem sanıyorum ki çok da lezzetli olur.  Birlikte ingilizcesi tekrar edilip tencereye atılmış her sebzenin vitamini şurup şişesindeki kadar işe yarar mı bilinmez ama daha lezzetli olabilceğine dair elimde kesin kanıtlarım var. 🙂

Her konuda olduğu gibi okul öncesi dönemde çocuklar somut olarak gördüğü dokunduğu nesneyi daha iyi kavrayabiliyor. Okul öncesi İngilizce sebzeler konusunu da daha iyi kavrayabilmeleri için birlikte bir sebzeleri yerleştirmek, yıkamak, pişirmek ve karşılıklı keyifle yemek sebzelerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacaktır.

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sebzeler Konusu Nasıl İşlenir?<h4/>
okul öncesi eğitim, okul öncesi İngilizce eğiitim, en iyi İngilizce eğitim, İngilizce anaokulu, İngilizce kreş,İngilizce öğretmeni, İngilizce branş öğretmeni