Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Taşıtlar ve Sıfatlar (Vehicles and Adjectives) Konuları Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Nasıl Görünüyorum (What do I look like?) Konusu Nasıl İşlenir?</h4>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Nasıl Görünüyorum (What do I look like?) Konusu Nasıl İşlenir?

4 Nisan 2022
<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Ev Eşyaları (Household Materials) Konusu Nasıl İşlenir?<h4/>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Ev Eşyaları (Household Materials) Konusu Nasıl İşlenir?

10 Mayıs 2022

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Taşıtlar ve Sıfatlar (Vehicles and Adjectives) Konuları Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Taşıtlar ve Sıfatlar (Vehicles and Adjectives) Konuları Nasıl İşlenir?<h4/>

Bir otobüs yolculuğu sırasında arka koltukta oturan bir çocuğun  söylediği İngilizce şarkıları eşliğinde gidiyoruz. Kafamı kaldırıp istemsizce merak içinde tahmini 3/4 yaşındaki çocuğu arıyor gözlerim. Lüle lüle saçlarıyla elinde sıkı sıkı tuttuğu koca bir oyuncak torbasını fark ediyorum. Göz göze gelip soruyorum “bu torbada neler var diye?” bana teker teker tüm taşıtları çıkarıp İngilizcelerini sayıyor: ” Car, train, bus…” Anneye dönüyorum ve nasıl bu kadar güzel İngilizce konuşabildiğini soruyorum. Annesi anaokulundan öğrendiğini söylüyor. Az sonra bu dünya güzeli kızımız bebeklerini çıkarıp üzgün bir ifadeyle annesine “She is dirty mummy and she is not beautiful “diyor. Anne gururla bana dönüyor ve gülümsüyor.

Ben ise bir eğitimci olarak o anda yine anlıyorum ki okul öncesinde en iyi İngilizce eğitimini vermek için yöntem ve teknik çok önemli.

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Taşıtlar ve Sıfatlar (Vehicles and Adjectives) Konuları Nasıl İşlenir?<h4/>
okul öncesi İngilizce taşıtlar ve sıfatlar konusu

Örnek olarak ‘sıfatlar’ konusu somut ve soyut kavramları henüz  tam olarak algılayamadıkları yaşlarda en iyi İngilizce eğitim için “dramatizasyon” vazgeçilmezimizdir. Örneğin, “temiz, yaşlı, genç”gibi sıfatlar çocukların da içinde yer aldığı bir oyunda kostümlerle anlatılabilir. Yaşlı bir grandmother elinde bastonuyla alışveriş yaparken “old” kelimesine, “genç” bir çocuk yardım ederken “young” kelimesine, temiz giyimli çantası elinde bir çocuğumuz  üstü gösterilerek ”clean” kelimesine, düşünce de üstü kirlenmiş gibi yaparak öğretmen üzgün bir ifadeyle onu temizlerken “dirty” kelimesine vurgu yapabilir. Okul öncesi İngilizce eğitimini verirken öğretme aşamasında “çift dil” kullanmakta bir tekniktir. Bu arada yardımlaşmayı da yaşatarak öğretmek gibi “sosyal mesajı vermek” de elimizde bir artımız olacaktır.

Taşıtları da anlatırken çocuklarımızın “çuf çuf “ diyerek okul içinde giden bir “train“ olması, 

“car” için şoför olan kasketli ve elinde direksiyonu olan  bir çocuğumuzun arabaya tüm aile fertlerini beraberinde alması (mother,father etc. hatırlatılır) emniyet kemerlerini takmalarını hatırlatmak da çok güzel olur. Ya da “plane” için yolcular bindiğinde bulutlara yükseldiklerinde aşağıda gördükleri diğer taşıtları ya da meyve ağaçlarını İngilizce olarak saymaları da hayal güçlerini zenginleştirecektir.

Burada temel unsur okul öncesi İngilizce eğitimi için yavrularımızın günlük yaşamı içinde oyunlarla dramatizasyon ve görsellerle İngilizceyi okul öncesinde pekiştirilmesi, fiziksel becerilerini hayal kurma becerileriyle bütünleştirmektir. Dili yaşatarak ve severek öğretmektir.

 Bunları düşünürken bir yandan kağıt kalem kullanmadan tek bir satır yazmadan sadece görsel ve dramatizasyonla yavrularımızın hayatın içinde akmalarını sağlayan okul öncesi en iyi İngilizce eğitimi vermeyi beceren öğretmenlerimle gurur duyarak yolculuğuma dudağımdaki gülümsemeyle devam ediyorum..

Yazan: Emel Öğütmen

vehicles
vehicles
adjectives

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Taşıtlar ve Sıfatlar (Vehicles and Adjectives) Konuları Nasıl İşlenir?<h4/>
okul öncesi eğitim, okul öncesi İngilizce eğiitim, en iyi İngilizce eğitim, İngilizce anaokulu, İngilizce kreş,İngilizce öğretmeni, İngilizce branş öğretmeni