Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sayılar (Numbers) Konusu Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde 'Evimiz' Konusu Nasıl İşlenir?</h4>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde ‘Evimiz’ Konusu Nasıl İşlenir?

15 Nisan 2021
<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Vücudumuz (My Body Parts) Konusu Nasıl Öğretilir?</h4>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Vücudumuz (My Body Parts) Konusu Nasıl Öğretilir?

21 Mayıs 2021

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sayılar (Numbers) Konusu Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sayılar (Numbers) Konusu Nasıl İşlenir?</h4>

okul öncesi eğitim, okul öncesi İngilizce eğiitim, en iyi İngilizce eğitim, İngilizce anaokulu, İngilizce kreş,İngilizce öğretmeni, İngilizce branş öğretmeni

Bazı nedenlerden dolayı öğrenciler saymayı severler. Bu iyi bir şeydir çünkü çocuklar için İngilizce sayılar, beşe veya ona kadar saymaktan başlayıp, paraya, tarihlere, zamanlara ve geri kalan farklı pratiklere doğru evrilmektedir.

Bu yazımda sizlere 4-6 yaş okul öncesi çocuklara İngilizce sayılar (numbers) konusunu nasıl en iyi şekilde öğretebileceğiniz ile alakalı önerilerde bulunacağım.

Bunun için en iyi aktiviteler, çocukları meşgul eden ve onlara duydukları veya söyledikleri sayının boyutunu pekiştiren İngilizce sayma sayıları aktivitelerdir. Bunu yapmanın en basit yolu, sayarken daha yüksek sesle ve daha sonra, geri sayarken daha sessiz ve daha sessiz hale gelmektir. Bu, başları aşağı ve kolları dizlerinin etrafında “1” olacak şekilde çömelmeye başladıkları ve saydıkça büyüdükçe büyüdükleri bir TPR etkinliği olan “Artan Sayılar” daki eylemlerle birleştirilebilir. Sayıldıkça geri ve ileri adım atmak da aynı şekilde çalışır. Çocukların yukarı ve aşağı saymalarını pekiştirmek amacıyla hazırlanmış birçok çocuklar için İngilizce sayılar videosu, hikaye kitabı ya da şarkısı vardır, örneğin:

-Five Little Monkeys Jumping On The Bed

-Five Little Ducks Went Out One Day

-Ten Little Indians

-One Little Finger (Tap Tap Tap)

1’den 10’a kadar sayılabilecek pek çok gerçek oyun yoktur, ancak öğretmen birden durabilir veya bir hata yaparak öğrencilerin bunları düzeltmesini sağlayabilir. Alternatif olarak, öğrencilerin 1’den 10’a ulaşmasını zorlaştıran başka bir zorluk ekleyebilirler, ör. top sayarken yere değmeden ileri geri fırlatmak zorunda kalmak veya bir kule yapmak için blokları yığarken saymak. Ayrıca, bir takım on puana ulaştığında tüm sınıf oyunlarını bitirebilir ve sınıftan bir sonraki aktiviteye geçmeden önce puanları saymasını isteyebilirsiniz.

Öğrencilerin sayması için en iyi şeyler, sınıfta etraflarında olan şeylerdir. “Orada kaç pencere var?” gibi sorulara yanıt olarak saydıkça etrafta koşmalarını ve nesnelere dokunmalarını isterseniz bu daha eğlenceli ve aktif olur. Bazı şeyleri (örn. legolar ve boya kalemleri kutuları) odanın etrafına gizleyerek bunu daha zor ve rekabetçi bir hale getirebilirsiniz. Çok daha basit bir versiyon, öğretmenin, öğrencilerin olabildiğince çabuk sayması için üzerinde birkaç nesne bulunan bir flash kart göstermesidir.

Yine çocuklardan resim, video vb çeşitli görsel materyallerde yer alan hayvanları da saymalarını isteyebilirsiniz. 

Yukarıdaki oyunların çoğu, öğretmenin kelimeyi yüksek sesle söylemek yerine, tutarak, yazarak veya göstererek oynatabilmesi üzerinedir. İngilizce sayılar okunuşu yönüyle de öğrenmede etkilidir. Üzerinde sayılar yazılı olan bir zar atmak bunun örneğidir. Öğretmen ayrıca kelime şekillerini gösterebilir, kelimeleri veya sadece önemli harfleri yazabilir. Alternatif olarak, öğretmen yine de numarayı söyleyebilir ama öğrencilere yazılı bir numara ile bir şeyler yaptırabilir, örneğin doğru yazılı numarayı kaldırın, duvara doğru koşun ve yazılı olan karta dokunun veya tahta üzerinde doğru yazılı kelimeyi daire içine alın gibi aktivitelerle onları meşgul edebilir.

Ayriyeten görmediyseniz, oldukça eğlenceli bir konu olan vücudumuz konusunu da çocuğunuza öğretebilirsiniz.

Yazan; Aydın ÇIRTLIK

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Sayılar (Numbers) Konusu Nasıl İşlenir?</h4>