Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Giysiler (Clothes) Konusu Nasıl İşlenir?

<h4> Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Duygular (Feelings) Konusu Nasıl İşlenir?</h4>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Duygular (Feelings) Konusu Nasıl İşlenir?

12 Kasım 2021
<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Meyveler (Fruits) Konusu Nasıl İşlenir?<h4>

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Meyveler (Fruits) Konusu Nasıl İşlenir?

10 Aralık 2021

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Giysiler (Clothes) Konusu Nasıl İşlenir?

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Giysiler (Clothes) Konusu Nasıl İşlenir?<h4>

okul öncesi eğitim, okul öncesi İngilizce eğiitim, en iyi İngilizce eğitim, İngilizce anaokulu, İngilizce kreş,İngilizce öğretmeni, İngilizce branş öğretmeni

Acaba bu gün ne giysem?

Okul öncesi çağı tüm yetişkinlik hayatımız boyunca karakterimiz şekillendiren bir zaman. E haliyle çocuklarımızın da kendilerini keşfetmeleri, seçimler yapmaları bu yaşlarda başlıyor. Bu yazıda size giysiler konusunun İngilizce nasıl öğretilebileceği ile ilgili fikirler vermeye çalışacağım. Okul öncesi İngilizce eğitimi, çocukların merak ve heyecanı ile harmanlandığı zaman ortaya çıkar. Gelişim çağında her çocuk seçtiği giysiler ile kendini tanır ve bizlere tanıtır. Bu giysilerin İngilizcelerini öğrenmek, her gün yaptıkları seçimlere merak ve heyecan katacaktır. Yeter ki biz onları destekleyelim.

Okul öncesinde İngilizce giysileri öğreteceğimiz zaman, öncelikle kavramları ve bu kavramların kullanılabileceği basit cümle kalıplarını materyaller ile işlemeli sonra şarkı, masal, oyun ve etkinliklerle pekiştirmeliyiz. Okul öncesinde İngilizce eğitim aşamalarını oyunlar ile harmanlamak, şarkılar ile şenlendirmek, etkinliklerle yaratıcı hale getirmek ve dramalar ile hareketlendirmek bilginin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Peki, nasıl materyaller kullanabiliriz?

Aslında giysiler konusu için materyal bulmak şekiller konusu hakkında materyal bulmak kadar kolaydır. Her gün çocuklarımız farklı giysiler giyerler hatta günün farklı vakitlerinde de değiştirirler. Yatarken pijama, dışarı çıkarken ayakkabı, karla oynarken eldiven ve yüzerken mayo gibi. Konuyu anlatırken elimizle gösteremeyeceğimiz giysiler için kartlar ve resimler kullanabiliriz ama en etkilisi somut olarak çocukların bu giysilere dokunmaları ve görmeleri olacaktır.

Pantolon giyenler zıplasın, etek giyenler otusun, kazak giyenler el çırpsın… gibi yönergelerle çocuklarımızı hareketlendirebiliriz. Tabi ki öğrendikleri kelimelerin İngilizcelerini kullanarak. Sınıfta veya evde farklı yerlere farklı giysiler koyarak kelimelerin İngilizcelerini söyleyip o giysiyi getirmelerini isteyebilir, giydikleri giysilerin İngilizcelerini sorarak pekiştirebiliriz.

Rengârenk giysiler boyayarak hem renkleri hem de giysiler konusunun İngilizcesini pekiştirebiliriz.

Kumaşlardan, çubuklardan veya kartondan bebekler, kuklalar yaparak bunları giyindirebilir, ya da oyuncak bebeklerin giysilerini İngilizce söyleyebiliriz. Bu giysilerin neler olduğunu İngilizce olarak sorabilir, onları da bize ve arkadaşlarına sormaları konusunda teşvik edebiliriz.

Farklı sayılarda giysi resimlerini, kartlarını ve nesneleri gruplandırarak sayıları pekiştirebilir, hangi giysinin hangi havada giyileceği şeklinde başka bir gruplandırma ile mevsimleri ve doğa olaylarını pekiştirebiliriz.

Okul öncesi İngilizce eğitiminde, çocukların bildikleri İngilizce kelime ve kavramları birbirleri harmanlayarak tekrarlamak kalıcı hafızaya yerleşmesi için çok faydalı olacaktır. Ne giyeceğine bir türlü karar veremeyen ve soğuk havada ince sıcak havada kalın giysiler giyen bir kukla veya bebek karakter oluşturup çocukların etkin katılımını sağlayarak drama yapabiliriz.

Şarkıları da unutmamak gerekir. Çocuklarımızla bildikleri kelimelere eşlik edecekleri İngilizce şarkılar dinleyebilir, tüm yaşlarda ise bildikleri kelimeleri duyunca zıplamalarını, alkışlamalarını veya ellerini kaldırmalarını isteyerek, büyük yaşlarda şarkıyı beraber söyleyerek tekrar edebiliriz.

Okul öncesi İngilizce eğitiminde çocuklarımızın motor gelişimleri için yapılan etkinliklerde tekrarlar yapılarak sürdürülür. Çocuklarımız dokunarak, tüm algıları açık dikkatli bir şekilde yaptıkları her etkinlikte, örneğin taşırmadan boyama yapmaya çalışırken, makas ile düzgün bir şekil kesmeye çalışırken hem kullandıkları nenelerin hem de yapılan etkinlikteki nesnelerin İngilizcesini söylediğinizde, çocukları da söylemeleri konusunda teşvik ettiğinizde ne kadar faydalı olduğu mutlaka göreceksiniz.

Konuyla alakalı seçtiğimiz videoyu izletebilirsiniz.

<h4>Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde Giysiler (Clothes) Konusu Nasıl İşlenir?<h4>